Základními surovinami, bez kterých dáme sushi dohromady jen těžko, jsou speciální sushi rýže nishiki, kvalitní a co nejčerstvější syrové maso z ryb (ideální je syrový tuňák nebo losos), nebo jiných mořských plodů, a také pasta z tradičního japonského křene wasabi.

Příprava rýže na sushi

Přípravu rýže nishiki začneme propláchnutím v tekoucí vodě, abychom ji zbavili přebytečného škrobu. Poté je nutné nechat rýži asi na 10 minut namočit ve studené vodě, a to v poměru 1 miska rýže : 1 miska vody. Až pak přejdeme k samotnému uvaření rýže, kterou přivedeme rychle k varu a necháme 15 minut vařit. Vodu ani rýži během přípravy nesolíme ani nesundáváme pokličku. 

Jakmile je rýže uvařená, sundáme ji z rozehřáté ploty, vložíme pod pokličku suchý hadřík nebo utěrku a necháme rýži odpočívat přibližně dalších 20 minut. Po celou dobu držíme uvařenou rýži stále pod pokličkou, aby zůstala teplá. Po odstátí vmícháme do ještě teplé rýže octovou omáčku na sushi. Nejde o žádné speciální složení, jedná se o klasický ocet smíchaný s cukrem a solí.

Příprava náplně a kompletace sushi

Tím je vaření u konce. Nadále už budeme potřebovat jen syrové suroviny, kvalitní a pořádně naostřený nůž, bambusovou podložku pro správné zarolování sushi rolek, a také vlastní um. Zatímco rýže chladne, máme dostatek času nakrájet připravenou rybu na tenké, maximálně půl centimetru široké plátky. Dbáme rovněž na to, abychom maso krájeli vždy po vlákně.

K dokonalosti už nyní chybí jen připravit si na bambusovou podložku jeden čtverec sušené a slisované řasy nori, nanést a pečlivě na něj rozprostřít tenkou vrstvu vychladlé rýže, lehce rýži potřít křenovou pastou z wasabi, poté na spodní konec řasy naklást nakrájené plátky ryby a pomocí bambusové podložky vše opatrně a pomalu zabalit do rolky čtvercového tvaru.

Příprava sushi je otázkou cviku a preciznosti. Proto nezoufejte, pokud se vám napoprvé nepovede vytvořit dokonalé sushi rolky se symetrickou strukturou.

Pokud byste chtěli ochutnat sushi a mnohem víc od opravdových profesionálů, kteří mají s přípravou sushi několikaletou zkušenost, pak určitě neváhejte a navštivte RESTAURACI SUSHI UPGRADE.