Shoyu, tamari a miso - Speciality japonské kuchyně

Patříte-li mezi zběhlé labužníky, zbystřete zrak. Chystáme se Vás seznámit s něčím, co byste bezpochyby měli ochutnat. Obohaťte si jídelníček i svůj život.

Shoyu, tamari a miso jsou tři druhy typických japonských omáček, které, nejen že skvěle chutnají, ale také blahodárně působí na lidský organismus. Tyto sójové omáčky patří mezi tzn. fermentované (kvašené) produkty a jejich charakteristickým rysem je velké množství vitamínů, minerálů a v neposlední řadě enzymů, které pomáhají trávení a podporují imunitu.

Omáčky se využívají převážně ve studené kuchyni, výjimka však vždy potvrzuje pravidlo. Rozhodnete-li se tedy omáčky využít při přípravě teplých pokrmů, čekejte až na konec vaření.  Pouze takto ponecháte omáčkám zdraví prospěšné vlastnosti. Omáčky se snadno a brzy stanou Vaším partnerem při vaření polévek, omáček, dipů, marinád nebo dresingů.

1. Shoyu

V japonské kuchyni existuje spoustu receptů, které se bez této, původem čínské, omáčky neobejdou. Není se čemu divit, vždyť této omáčce už je téměř 2800 let a za tuto dobu si jistě našla své nenahraditelné místi ve spoustě receptů a ve spoustě domácností. Pokud patříte mezi ty, které tato omáčka okouzlila, neváhejte a vyzkoušejte některý z těchto japonských receptů.

Shoyu je praktické a univerzální dochucovadlo, které má jemně nasládlou chuť  a velmi výrazné aroma, které ale nepřebíjí chuť ostatních surovin.  Netrvalo to dlouho a tato sójová omáčka se rozšířila po celé jihovýchodní Asii. Shoyu lze koupit i v biokvalitě. Omáčka lze využít k přípravě salátových zálivek, polévek nebo omáček.

2. Tamari

Omáčka Tamari se v mnohém podobá Shoyu, zejména pak svým využitím. Dá se tedy použít při přípravě polévek, omáček, ale také různých dipů, dresingů, a podobně. Stejně jako omáčka Shoyu, se i Tamari dá koupit i v biokvalitě. Odlišnost spočívá zejména v tmavší barvě, výraznější chuti a v tom, že neobsahuje lepek.

3. Pasta Miso

Pasta Miso se od předchozích omáček odlišuje pravděpodobně nejvíce, a to zejména svou výrobou. Miso je kvašená pasta hnědé barvy, která je vyráběna ze soli, fermentačního činidla, sójových bobů a obilovin. Ne nadarmo je již od 6. století nazývána léčivou. Velice příznivě totiž působí na cholesterol, alkalizaci krve a odbourávání škodlivin.

 

Druhy pasty Miso:

  1. Genmaimiso - nejprodávanější druh, který je vyrobený z hnědé rýže a sójových bobů
  2. Mugimiso - oproti Genmaimiso je tmavší a oplývá výraznější chutí, vyrobena je z ječmene a sójových bobů
  3. Shiromiso - obsahuje nejnižší množství soli, je světlé barvy (vyrobena z bílé rýže), chuťově je velice jemná
  4. Hatchomiso - je vyrobena ze sójových bobů, nejdelší doba zrání