Sushi ingredience: žlutá ředkev

K přípravě oblíbeného pokrmu sushi se využívá celá řada nejrůznějších surovin. Jednou z nich je také žlutá nakládaná ředkev, která je jinak také nazýván daikon, nebo nakládaná verze je tukaawantaro.

Předtím, než se žlutá ředkev naloží do nálevu, má velmi výraznou, ostrou chuť. Postupem času v nálevu dostává nasládlou chuť, která je stále velmi výraznou. Do jakéhože nálevu se ředkev nakládá? Jedná se o rýžové otruby, glukózový sirup, prášek Bonito (rybí moučka) a důležitou složkou je ocet z vinné pálenky. Takto naložená žlutá ředkev se pak krájí na proužky a setkáte se s ní nejčastěji u sushi maki. Výborná je ovšem také jako příloha k masu, či do zeleninových salátů všeho druhu a nemalou službu udělá také jen jako ozdoba na talíři.

O ředkvi

Asi každý ví, že je ředkev kořenová zelenina, která je považována za zdroj síly a zdraví. Tato vitamínová bomba byla známá už ve starověku. Její původ je ve Středozemí a přední Asii, nicméně v průběhu staletí se následně rozšířila do Japonska, Afriky, Austrálie a Ameriky. Svůj název Takuwantaro dostala ředkev po jistém stejnojmenném mnichovi.

 Kořeny ředkve, které jsou kulovité či válcovité a jsou žlutě zbarveny, mohou dosahovat až 60 cm. Má výraznou pálivou chuď a občas se můžete setkat s vodovou strukturou ředkve (zaviněno zálivkou a počasím během vegetace). Svou výraznou chuť si uchovává i po naložení, kdy se lehce změní k nasládlosti. Pro naše zdraví je důležitým zdrojem draslíku, vápníku, fosforu a v neposlední řadě také sodíku. Z vitamínů je v ředkvi zastoupen silně vitamín C, kterého je v ní stejně, jako v citrónu.

Zajímavost

Čím je žlutá ředkev zajímavá? Například tím, že má antiseptické vlastnosti, podporuje trávící systém, působí močopudně a žlučopudně a v neposlední řadě je pomocníkem při onemocnění dýchacích cest.