Tuňák jako výjimečná sushi ingredience

Tuňák (Maguro) vás nepřekvapí pouze svou výbornou chutí. Věděli jste například, že tato „nomádská“ ryba nikdy neodpočívá? Aby měl dostatek kyslíku, který získává z vody, nikoliv ze vzduchu, musí neustále plavat s otevřenou pusou. Je to tedy věčný cestovatel. Tuňáci jsou velmi ohrožená komodita, ale také velmi žádaná. Nedávno byl jeden člověk ochotný zaplatit za tuňáka modroploutvého v přepočtu neuvěřitelných patnáct milionů korun.

Pět nejvýznamnějších druhů tuňáka

Tuňák je mořská ryba příbuzná makrele. V oceánech nenalezneme pouze Tuňáka obecného, ale dalších zhruba patnáct druhů této ryby. Mezi nejznámější druhy patří těchto pět:

·         Tuňák obecný – modroploutvý (Jižní tuňák modroploutvý, Tichomořský tuňák modroploutvý, Atlantický tuňák modroploutvý)
Maso tuňáka obecného se řadí vůbec k těm nejlahodnějším. Syrové je hojně využíváno k výrobě toho nejlepšího sushi.

·         Tuňák žlutoploutvý

·         Tuňák pruhovaný

·         Tuňák křídlatý

·         Tuňák velkooký - I maso Tuňáka velkookého je vhodné pro přípravu sushi.

Tuňák vás svou chutí určitě nezklame

Tuňák je chuťově velmi dobrá a lahodná ryba. Je tučnější a šťavnatá. Vaše smysly okouzlí zejména netradičním oříškovým nádechem. Chutí je přirovnáván k telecímu, proto spíše než k bílému masu ho řadíme k masu červenému. Tuňák bude vyhovovat i lidem, kteří nemají v lásce ryby, co jsou cítit „rybinou“. Tu totiž v tuňákovi neucítíte. Další výhodou je, že je téměř bez kostí. Jeho jasně červená barva při zahřívání postupně bledne, ovšem nesmí se dlouho tepelně upravovat, jinak se vysuší a zešedne. Steak z tuňáka se opéká při vysoké teplotě pouze minutu a půl z každé strany, poté je třeba teplotu stáhnout a dodělávat několik dalších minut. Jen tak docílíte, že maso zůstane šťavnaté a uprostřed růžové.

Tato mořská ryba se nejčastěji využívá zasyrova. Je ideální k přípravě sushi, sashimi nebo tataráku. Marinovaný se přidává do sendvičů, konzervovaný zase do těstovin nebo zeleninových salátů. Tuňák se dá ale také dusit, udit, péci, grilovat i smažit.

Není maso jako maso

Tuňák je často pokládán za reprezentativní rybu na přípravu sushi a sashimi. Nesmí chybět v žádné japonské seafood kuchyni, ale stále častěji se s ním setkáváme i v našich restauracích. Stejně jako u ostatních masných druhů zvířat však ani tuňák není výjimkou a je nutné rozlišovat různé části masa, které se liší texturami i chutí. Tělo tuňáka se dělí na 11 částí, z toho 8 částí je možné využít k přípravě sushi, nejčastěji sashimi.

Výhody tuňáka ve zkratce

Tuňák je ryba bohatá na hořčík, zinek, selen, fosfor, železo, draslík, jód, vitamíny E, A, B či C. Nejvíce těchto složek najdete v čerstvé variantě. Obsahuje antioxidanty, které podporují funkci našeho imunitního systému a bojují proti volným radikálům. Je bohatý na energii a zlepšuje funkci našeho metabolismu. Dokonce je známo, že konzumace tuňáka alespoň 3x do týdne snižuje depresivní stavy.
Bývá velmi oblíben kulturisty pro bohatý zdroj kvalitních bílkovin. Ve 100 g tuňáka najdete 30 g bílkovin, proto je více než vhodné ho zařadit do dietního jídelníčku.

Přítomný vitamín D posiluje kosti, čímž zabraňuje jejich lámání a působí jako prevence rakoviny.

Další výhodou je protein elastin, který opravuje tkáně pleti a dodává jí hebkost.

 

Sushi ingredience: Žlutá ředkev