Sushi je možná móda, ale určitě zdravá

Je to móda, a nebo se japonské sushi na trvalo umístilo i v českém jídelníčku? Věřme, že platí druhá možnost: sushi nejen obohatilo náš stůl, ale přineslo i prvek v době civilizačních chorob tolik žádoucí, je lehké a velmi zdravé. Obsahuje ve vyváženém poměru bílkoviny, sacharidy i vlákninu, minerály a vitamíny. Navíc má trochu nezvyklou, ale každopádně velmi příjemnou chuť.

Náš tip: Vyzkoušejte čerstvé a chutné sushi v pražské restauraci Sushi Upgrade.

Sushi vyžaduje pečlivou přípravu

Sushi je japonský národní pokrm, který je tvořen vařenou rýží, rybím masem, zeleninou, většinou mořskou řasou a speciálními chuťovými přísadami. Na základ sushi se používá speciální kulatozrnná rýže sushi, ale někteří mistři přípravy mají dobré zkušenosti i s jinými druhy, například s rýží kalifornskou. Před vařením je nutno suchou rýži promývat ve vodě, tak dlouho, až je voda z ní vytékající naprosto čirá, bez zákalu. Pak se rýže uvaří a dochutí kyselou zálivkou z rýžového octa. Na speciální rohožku se položí plátek japonské řasy nori a na něj se v tenkých vrstvách natírají ingredience, které pak vytvoří výsledný chuťový akord: rybí maso, zelenina, koření.

Nejrůznější chuti sushi

Odborníci na přípravu sushi znají druhy ryb, které lze použít i v syrovém stavu. Nebo se k rýži přidává uzený losos, někdy i surimi tyčinky – záleží na kuchařovi. K masu přidají zeleninu: naloženou ředkev, tykev, okurku nebo houby shitake. Jako koření se používá pasta z křene wasabi, zázvorový oddenek, sojová omáčka (ta japonská neobsahuje glumatámy, ale je obohacena o rybí výtažek). Nakonec se všechny suroviny pevně zabalí do válečku, který se po krátkém vychlazená nakrájí na úhledná sousta. Sushi se konzumuje čerstvé, neobsahuje žádné chemické přísady a neobsahuje skoro žádný tuk. Je ideální chuťovkou, ale poslouží i jako lehký a stylový oběd. Tak co, dáte si sushi?

Partnerské weby

Podlahy

Web  Lepší Podlahy .cz zaměřuje na nejrůznější druhy podlah a jejich možnosti uplatnění v komerčních i soukromých prostorách. Dozvíte se zde, jaké podlahy zvolit do vašeho nového bytu i kanceláře.